Konfucjusz się mylił! Dlaczego?

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu.

konfucjusz-cytaty

Konfucjusz (ur. 551 roku p.n.e. — zm. 479 roku p.n.e.)

Czuję się trochę onieśmielony, bo gość uważany jest za ogarniętego, a ja… NIE ZGADZAM SIĘ. Być może po prostu dzisiejszy świat jest inny niż Konfucjusza, a być może ja nie mam racji, ale wydaje mi się to po prostu nierealne.

Przygodę z programowaniem rozpocząłem jako czternastolatek. Kosztowało mnie to mnóstwo energii, ale uwielbiam tworzyć kod. O to po 12 latach, mogę śmiało powiedzieć „Jestem programistą”. No i? No i nic. Dalej wbrew temu co powiedział kolega myśliciel, uważam że pracuję, do pracy chodzić muszę i raczej nie chcę. Jednak czy zamieniłbym tę robotę na inną? Nie! Bo nie ma rzeczy, którą wolałbym się trudnić zawodowo.

Bardzo często piszę kod poza pracą. Staram się rozwijać i poznawać nowe technologie. Więc jak to jest – w pracy koduję, ale nie lubię pracy, a po 8h klepania w klawiaturę wracam do mieszkania i programuję?  Normalnie. Kocham programować.

Rozwiązałem tę zagadkę jakiś czas temu. Najlepszym porównaniem, które wymyśliłem są fotografowie i fotograficy. Spójrz:.

33a991_zdjecia-paszportowe-w-fotoexpres-zdjecia
Źródło – lento.pl

artistic-photography-w-11
Źródło – 30 zdjęć zapierających dech w piersiach

Jak sądzisz, które zdjęcie zostało zrobione z pasji, a które zarobiło pieniądze? Powyższy przykład odpowiada na pytanie dlaczego programuję po pracy. W biurze robię zdjęcia paszportowe, a w wolnym czasie fotografuję mokre żarówki. Być może nie opłaca się moknąć z aparatem na deszczu, ale takie rzeczy robimy dla siebie, nie dla zysku. To właśnie jest pasja, a przy odrobinie szczęścia jedno zdjęcie (lub aplikacja) może zdecydować o twojej przyszłości, jeżeli zainteresuje się nią ktoś z zasobnym portfelem. Jednak taki obrót spraw nie jest pisany każdemu, dlatego musisz pracować.

Mam rację?

Reklamy

4 myśli na temat “Konfucjusz się mylił! Dlaczego?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s