Kłótnie w internecie!

„Jak zwykle w klubie ściany podpierałem na kompie facebook przeglądałem, posty czytałem i niektóre lajkowałem”.

Przeraża mnie jak wygląda ostatnimi czasy mój wall na facebooku. Kompleksy gonią kompleksy. Agresja, wyzwiska i więcej agresji. Nie wiem jak się uchowałem przez tyle lat aktywności w internecie (jak i na samym portalu Marka Zuckerberga) przed falą hejtu. Od niedawna słowa, które przypisuje się (fałszywie!) Stanisławowi Lemowi wydają się prawdziwsze:

„Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów”

Uderza mnie to jakie ludzie mają o sobie mniemanie. Każdy jest panem i władcą, każdy jest filozofem, mędrcem i naukowcem. Każdy wyżej sra niż dupę ma. O ile taka postawa w internecie była domeną dzieciaków, które po prostu trollowały, o tyle co raz więcej dojrzałych ludzi używa facebooka, a ta grupa ludzi jednak po prostu taka jest. Boli mnie, że często jeżeli ktoś nie ma racji, to nawet nie warto mu w kulturalny sposób zwracać uwagi, bo zwrotnie otrzymuje się tonę wyzwisk.

Z drugiej strony nie chcę pozostawać bierny i narzekać na rzeczywistość. Dlatego wiem, że niestety to obowiązkiem ludzi wykształconych jest dzielenie się wiedzą i edukowanie innych. Nie możemy wymagać od prostego człowieka głębokich przemyśleń jeżeli nie wytłumaczymy mu wszystkich zależności danego zagadnienia, tak jak nie możemy wymagać od osoby otyłej przebiegnięcia maratonu, jeżeli nie przeprowadzimy z nim odpowiedniego treningu.

Wiem też, że często próby uświadomienia ludzi zderzają się z murem, ale posłużę się brutalną, jednak w moim mniemaniu trafną analogią, która obrazuje tę sytuację. Kiedy próbujemy oswoić dzikiego psa, bardzo długo będzie próbował nas ugryźć, bo nie rozumie, że chcemy jego dobra. Musimy długo go karmić, podchodzić małymi krokami bliżej i stopniowo zdobywać jego zaufanie. Niestety, z prostymi ludźmi… trzeba tak samo – cierpliwie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s